Deneyimleri ve bilgi birikimini ilk olarak 2011 yılında çıkan ilk kitabı Dünyaları Ben Yarattım’la paylaşan Banu Kalaycı, daha fazla kişiye ulaşmak için bu kez de yazılarını Sensiz Olmaz’da topluyor. “Değişim hayatın en önemli ve en değişmez parçası” mottosunun hakim olduğu Sensiz Olmaz, okurlara ‘değişim’ sürecinde karşılaşılabilecek korkularla nasıl başa çıkabilecekleri konusunda yol gösteren bir rehber niteliğinde.

Sensiz Olmaz, kişilere kendilerini tanıtarak bugüne dek bildikleri kalıpları sildirirken, yıkılan kalıplar üzerinde yeni bir hayat kurmalarına da yol gösteriyor. “Herkes var olmaya devam edebilmek için yeni bir şeyler yapması gerektiğinin farkında” diyen Kalaycı, değişim yolunda karşılaşılan en büyük problemin ‘korku’ olduğuna dikkat çekiyor. Kalaycı, herkesin taşıdığı farklı korkularla baş edilirken sorulan ‘ama nasıl?’ sorusuna sıcak ve samimi bir dille kendi  deneyimlerini aktararak Sensiz Olmaz’da cevap veriyor.

Okuyucuya yöneltilen soruların sıkça yer aldığı Sensiz Olmaz’da, Kalaycı adeta okuyucularıyla kendi deneyimleri ve birikimleri üzerinden sohbet ediyor. Kalaycı;  aşktan kırgınlığa, kararsızlıktan suçluluk duygusuna pek çok konuya değindiği Sensiz Olmaz’ı, okuyucularını değişim için harekete geçirecek ve güç verecek ‘minicik bir rüzgar’ olarak tanımlıyor. Tüm geliri  Down Sendromu Derneği’ne gidecek olan Sensiz Olmaz, değişime hazır olan herkesi keyifli bir başlangıç yapmaları için raflarda bekliyor!

Kariyerine İngilizce öğretmenliğiyle başlayan Banu Kalaycı, Kod Adı Tanrı ( Manu Baumik), Hayatınızın En Güzel Yılı       ( Debbie Ford), Alan ( Lynne Mc Taggart), İlişki Bağımlılığına Son ( Melody Bettie), Çözüm Olmak ( Darel Rutherford) kitaplarının çevirmenliğini yaptı. Kalaycı 2004’ten bu yana Geçmiş Hayat Çalışmaları, Labirent Seminerleri, Psişik Güçleri Aktive Etme Çalışmaları gibi pek çok konuda dünyaca ünlü eğitmenlerden eğitim aldı. 2006’dan itibaren ise; ego kalıpları ve bunların yenilenmesi, düşünce kalıpları, zihin-beden-duygu farkındalığı üzerinden farkındalık artırımı, psişik güçlerin kullanımı, transal dans üzerinden öze bağlanma gibi konularda hem birey hem de gruplara özel seanslarla hayatta başarı ve mutluluğu kendi özleri üzerinden yakalamalarına kişisel gelişim eğitmeni olarak yardım ediyor.

 

” Sadece hazırsanız, ustamız belirir” diye bir söz duymuştum bir yerlerde, Ofis kargaşasının ve yoğunluğunun içinde kaybolduğum bir gündü. Bir arkadaşım benimle bir makaleye dair link paylaşmıştı; işte o linkteki yazıyla gözlerimi resmen tekrar açtım. Tam da böyle bir şey arıyordum. Daha fazlasını araştırdıkça buldum; merak ettiğim, içinde kaybolduğum, hatta kaybolmuşluğumu fark etmediğim ne kadar konu varsa hepsini aydınlatan ve bunu sevgiyle, yumuşacık sözleriyle dile getiren biri vardı karşımda. Zihnimin içerisinde kapalı tuttuğum kapıların ardındaki her şeyin tozu havalandı önce. Sonrasında kapıları araladım birer birer, onun yoluma tuttuğu fenerle… Yolumu çizerkenki özgürlüğümde bir nefes kadar uzaklığımda kol kanat gererken, kendi geleceğime adımlarımı daha sağlam atar olmuşum. Yolum muazzam bir öğretmenle kesişmişti. Kendi yolumda onun öğrettiklerinin takipçisi olmaktan keyif aldığım bir yerdeyim hayatın içinde.

İlke Önen

 

Ben bu yazılarla nefes aldım gün be gün. Cennetin içinde cehennem yaşarken adım adım elimden tuttu her bir ilan ediş… Cesaret, umut, sevgi, bu hayatın keyfi, büyüsü; okurken her şeyi bıraktığım, uçtuğum satırlarla canlandı, büyüdü benim için. İstanbul İstanbul’um oldu. Türkiye memleketim. Türkçe dilim. Var oluştan olduğum gibi keyif almak mümkün oldu. Dönüşümümün hızlandığı ilk zamanlar, yaşam sanatını paylaşıma açan sevgili Banu Kalaycı’nın, her bir yazısı kıymetli birer mücevher benim için. Cevherleri dökülecek diye korkmalardan sevgiye açılmalara gidişte hepsi birer dost. Ne kadar büyük bir zenginlik ve onur. Dürüstlüğün en büyük hediye olduğunu hissetmek ne büyük bir güç.

Gül Naz Mimaroğlu

 

Umut ile umutsuzluk arasında mucize umar haldeyken, kitapçıda rengine ve ismine vurulduğum ”Dünyaları Ben Yarattım” kitabının sayfalarına ben daldım; evden eşya boşaltılmasının yenilere açtığı alanlarla ilgili bölümü okudum. Biri benim yaptığım şeyi yaparak ”Dünyalarını Yarattı” ise, başka neler yapmış olabilir diye merak ederek 1 haftalık yol param ile kitabı aldım. Ondan bir şeyler bekledim, umdum. O ise gücün, umudun, aşk ve sonsuzluğun bende olduğunu sabır ile anlattı; işleyene kadar her çabasını ortaya koydu. Gerçek beni gördüm. Nasıl anlatabilirim ki; aşk nasıl her kalpte ayrı, güzel ve özel ise; Banu ve paylaşımları da öyle…

Atila Çavuş

Yorumlarınızı bizimle paylaşmak ister misiniz?

Visit Us On FacebookVisit Us On Pinterest